Girls AAA


Girls AAA Division – May 30 - June 1, Ottawa, Ont.

Schedule & Results: http://www.ofsaa.on.ca/girls-aaa-rugby/schedules-results


Seeds


1 – Oakville Trafalgar (GHAC)
2 – Uxbridge (LOSSA)

3 – JF Ross (CWOSSA)
4 – IE Weldon (COSSA)
5 – St. Peter (NCSSAA)
6 – Blessed Cardinal Newman (TDCAA)
7 – St. Roch (ROPSSAA)
8 – Regiopolis-Notre Dame (EOSSAA)
9 – Stouffville (YRAA)
10 – Sir Oliver Mowat (TDSSAA)
11 – Lakeshore Catholic (SOSSA)
12 – Ursuline College (SWOSSAA)
13 – Clarke Road (WOSSAA)
14 – Christ the King (GHAC)
15 – Glebe (NCSSAA)
16 – Collingwood (GBSSA)


Day 1 Results

1. Oakville Trafalgar 29 v. 16. Collingwood 5
2. Uxbridge 10 v. 15. Glebe 8
3. JF Ross 35 v. 14. Christ the King 0
4. IE Weldon 32 v. 13. Clarke Road 5
5. St. Peter 31 v. 12. Ursuline College 10
6. Blessed Cardinal Newman 19 v. 11. Lakeshore Catholic 7
7. St. Roch 22 v. 10. Sir Oliver Mowat 10
8. Regiopolis-Notre Dame 15 v. 9. Stouffville 12


Day 2 Morning Results

Championship Round
1. Oakville Trafalgar 17 v. 8. Regiopolis-Notre Dame 7
2. Uxbridge 7 v. 7. St. Roch 12
3. JF Ross 45 v. 6. Blessed Cardinal Newman 19
4. IE Weldon 7 v. 5. St. Peter 10

Consolation Round
9. Stouffville 15 v. 16. Collingwood 10
10. Sir Oliver Mowat 12 v. 15. Glebe 12* Penalty Kicks
11. Lakeshore Catholic 5 v. 14. Christ the King 0
12. Ursuline College 7 v. 13. Clarke Road 12


Day 2 Afternoon Results

Championship Semifinals
1. Oakville Trafalgar 24 v. 5. St. Peter 12
3. JF Ross 26 v. 7. St. Roch 12

Consolation Round
2. Uxbridge 0 v. 9. Stouffville 15
4. IE Weldon 34 v. 11. Lakeshore Catholic 12
6. Blessed Cardinal Newman 29 v. 13. Clarke Road 7
8. Regiopolis-Notre Dame 17 v. 15. Glebe 0

Friendlies
10. Sir Oliver Mowat 0 v. 16. Collingwood 5
12. Ursuline College 17 v. 14. Christ the King 10


Day 3 Results

Gold Medal Final
1. Oakville Trafalgar 19 v. 3. JF Ross 27

Bronze Medal Final
5. St. Peter 26 v. St. Roch 19

Consolation Final
4. IE Weldon 5 v. 9. Stouffville 25

Consolation Runner-Up Final
6. Blessed Cardinal Newman 29 v. 8. Regiopolis Notre-Dame 5

Consolation Semifinals
4. IE Weldon 26 v. 8. Regiopolis-Notre Dame 0
6. Blessed Cardinal Newman 12 v. 9. Stouffville 15


Continue your rugby season after the high school season ends! Learn more about Ontario club rugby, including how to find out which of our 60+ clubs is best for you, on our 'I Want to Play Rugby' section.



2016 Rugby Ontario Junior Provincial Representative Fifteens Program

The 2016 Junior Provincial Representative Fifteens Program will include the following age grades:

- Under-18 Women
- Under-16 Women
- Under-18 Men
- Under-17 Men
- Under-16 Men
- Under-15 Men

Program Details [click to learn more]

Regional Tryouts - June 12, 2016*
Ontario East - Twin Elm Rugby Park (*East Hub held on June 11, 2016)
Ontario Central - Fletcher's Fields
Ontario West - Brantford Harlequins RFC

.




© 2016 Rugby Ontario. All Rights Reserved. Powered by CanSport LIVE.

ADMIN LOGIN          ADMIN LOGOUT
WordPress Tutorials
DNN Support